Avgångstider:
05:20 Nyköping Brukslagarvägen
06:10 Norrköping Resecentrum C3-C6
06:30 Skärblacka Eskilsvägen 23
07:05 Linköping Fjärrbussterminal
07:35 Mjölby McDonald’s
Valuta: Norska Kronor (NOK)
Vi reserverar oss för eventuella ändringar.
När vi satt oss till rätta i vår fina buss tar vi sikte mot Norge. Det blir uppehåll för möjlighet till fika och lunch på lämpliga platser under resans gång. Efter att vi rundat Oslofjorden viker vi av norrut och fortsätter längs Hallingdalen förbi Gol och framåt kvällen når vi den charmiga fjällbyn Geilo. Här checkar vi in fyrstjärniga Vestlia Resort och blir serverade en gemensam middag.
Efter frukost styr vi västerut över Europas största högfjällsplatå Hardangervidda. Vi åker ovanför trädgränsen men när vi närmar oss Eidfjord åker vi ner en bit för att följa den 4 kilometer långa vägen upp till Kjeåsen, en av världens mest avsides gårdar belägen 600 meter upp på en fjällsida. Väl uppe följer vi en stig som leder fram mot gården där har vi chans att beskåda den från tomtgränsen då detta är en privat egendom. Vi hör om livet här uppe och släkten Wiik som bott här i generationer. Därefter beger vi oss till Hardangervidda Natursenter som är ett mycket intressant natur- och kulturhistoriskt museum. Under återresan mot Geilo stannar vi till vid imponerande Vöringsfossen som är ett av landets mest kända och mäktigaste vattenfall, ett perfekt avslut på denna härliga utflykt!
Idag blir det både buss, tåg och båt! Efter en tidig frukost på hotellet beger oss till Flåm där vår första aktivitet för dagen väntar, nämligen en av de vackraste tågsträckorna i världen – Flåmsbanan! De slingrande tunnlarna som löper in och ut genom bergen är resultatet av det djärvaste och skickligaste järnvägsbygget i norsk historia. Tillbaka i Flåm får vi lite tid till lunch innan det är dags att stiga ombord på en trevlig båttur på två av världens vackraste och mest dramatiska fjordar – Aurlandsfjorden och Näröyfjorden. Vi passerar fantastiska naturscenerier och får den ena wow-känslan efter den andra. Efter en dag med många intryck samlas vi vid middagen och delar med oss av våra upplevelser.
Vi intar en stärkande frukost innan vi sätter oss till rätta i bussen för att styra hemåt igen. Vi gör stopp på lämpligt ställe under vägen för möjlighet till något att äta. Åter i våra respektive hemorter tackar vi varandra för den här gången!